Yarı ünlülere tam ünlülük yolunda tam gaz destek sağlamak için her birinden maddi karşılık taleplerimiz sonucu sırayla konuk alarak hazırladığımız “Yarı Ünlülerle 10 Soru 10 Cevap” köşemizin ikinci konuğu Abdül 🍍 nâm-ı diğer Goxu 🍍 yani G. A. 🐝. Abdül Bey BATBATBAT! albümünün XL plağı ve 20 adet kaset baskısı karşılığı bizi soru soran koltuğuna oturmamız için ikna etti.

Abdül Ananas

Kendisi 19 Ekim 1983 doğumlu doğma ve az büyüme Hamburg çocuğu. Yaklaşık bi 30-40 senedir Türkiye’deki punk sahnesinin gizli domuz prensi. Çünkü resmen herifin çalmadığı grup kalmamış amına koyim… Not Made In China mı dersin? The Raws mı dersin? Haylayf Ş. Üçgeni mi dersin? Bunu Sen İstedin mi dersin? Yoksa adı konulmamış ve tarihin sonsuz sayfalarına gömülmüş onlarca öteki projeler mi dersin? Gerçi Türkiye gibi herkesin normlara uymak üzerine hayat yaşamak yerine götünü kaldırıp hiçbi sikim üretmeye çalışmadığı bir Çomaristan’da bir bok çukurunda böyle heriflerin ortamı domine edip 135981 tane grupta çalması normal. Hatta baterist olsa bu sayıyı çok rahat 3’e 4’e katlayabilirdi. Neden? Çünkü ülkede baterist yok amına koyim… Neyse daha fazla konuyu dağıtıp sinirlenmeyelim…

Göksu Arı

Formed in Hamburg, 2003, this one-piece side project band simply was born by the will to make music. It’s formed by an untuned guitar, a simple drum program.

- Abdül on “Bunu Sen İstedin” in early Myspace days.

Abdül Bey her ne kadar şu an aktif görünmese de zamanında “Mutlu Son Müzik” şirketinde CEO ve CTO görevlerini büyük bir zevkle üstlenmiş. Amacı insanlığa kötü ama mutlu sonlu müzik yaymak olan bu şirket 2012-2015 yılları arasında altın yıllarını yaşayarak bağımsız müzik toprağında bir can suyu, insanların suratlarına sırıtık bir gülümseme, “kendin yapçı“ların gözünde bir İLÂH olmuş olsa da maalesef değişen hızlı dünyaya ve evli, barklı, çocuklu ortamlara daha fazla dayanamayarak şehîd düşerek yerini başka kolektiflere ve yeraltı gizli örgütlenmelerine bırakmıştır. Hamburg’ta kültleştikten sonra Türkiye’ye geldiğinde ülkedeki İLK “AKUSTİK FOLK PUNK” üretimi olarak tarihe adını kazıyan “Bunu Sen İstedin“in turkishmusic.org‘da Sezen Aksu tartışmasının yaşandığı sıralarda turkrock.com‘da “basitlik mi yoksa kalitesiz kayıt mı?” tartışmasıyla gündemi geldiği gözlemlenmiştir. Her ne kadar Abdül “basitliğin” bir istek sonucu ortaya çıktığını ve daha iyi bir kayıt istese zaten o şekilde kayıt edebileceğini söylese de Türkiye’deki dinleyici bu kadar kaliteli bir müzik dinlemeye yeterince hazır değil gibiydi…

Göksu Arı

Bunu Sen İstedin“i zaten bilen biliyo burda sayfalarca anlatıp boşa zaman harcamak istemiyorum amına koyim, bilmiyorsanız da siktirin gidin dinleyin ya da bu sayfayı şimdiden kapatın. Neyse şimdi Not Made In China‘ya geçelim, her ne kadar zaman zaman bazı 90’lar abilerinin dışlanmasına, kötü yaftalamasına ve yetersiz görülmesine maruz kalmış olsa da siyasi ağırlıklı ve emekçi destekçisi müzik yapan zamanında gayet kaliteli işler başarmış unutulmayacak gruplar arasına ismini yazdırmayı başarmıştır. Athena’nın tasavvufa dönmediği halen daha punk sayıldığı günlerde her ne kadar Athena tarafından o konser için yeterli görülmemiş olsa da efsanevi The Exploited İstanbul konserinde çalan gruplardan birisi “NMIC” idi. NMIC sahnedeyken seyirci kendinden geçmiş ve ortalığın amına koymuştu. Bu tarz ayarsız konserlerden dolayı çokça sahneden indirilip siktir edilseler de arada iyi bikaç bi şey yapmışlar işte. Haylayf Ş. Üçgeni‘ni de aslında bilen biliyo, bilmeyen örnek alıyo. Sayelerinde Peyote Nevizade’de sağlam bi Kilink konser izlemiştik, rozetlerinin tasarımı çok iyiydi, bi de grupta klavye falan vardı işte adam sesli harfleri baskın şekilde anlamsız ve dilsiz bağırıp gürültü yapıyodu biz de dinliyoduk sonra tez bitti, PAT PAT gömdük.

Göksu Arı

The Raws’u da bilen biliyo işte zamanında herkes Rock’n Coke‘a katılmak için göt yalarken “ağbi gelin bizi sikin ama lütfen orda bi kere de biz çıkalım mı yaaaaaaaaaaaaaaaaaĞĞAA ama noğlursun ağğbbii daşşşşşŞŞŞŞağınızı yiyem agalar” diyip bedavaya Coca Cola 25 cc’lik cam şişe sikli ağabalarının, para babalarının kucaklarına kucaklarına oturup çalmaya giderken onlar DİK bir duruş sergileyip bugünün parasına göre Aleyna Tilki’nin tek konserde aldığı paranın yarısını teklif etmişlerdi ve ilk başta kabul edilmişlerdi ama sonra Aleyna Tilki’nin tek konserde aldığı paranın tamamını teklif edip ÇOK SERT BİR DİLLE e-posta üzerinden siktir çekilmişler ve 2016’ya kadar sürecek karanlık, sessiz yıllar dönemine girmişlerdir. Şimdi o Coca Cola meraklısı punk gruplarına İSİM İSİM değinebilirdik lâkin exlâqîmîz el vermediği ve o grupların egoist & sansürcü AĞABABALARINI ağlatmak istemediğimiz için onların ellerine koz vermek istemediğimiz için bu seferlik değinmiyoruz. Ama yarın öbür gün ne gösterir bilinmez, akıllı olun! Herkes ayağını denk alsın.

Abdül Ananas

Sonradan SUMA Beach‘te techno’cularla falan çaldılar biraz ayıp ettiler ama helal olsun amına koyim biraz da punk grupları para kazansın dedik. Niye mi? Yeter LAN. YETER! Anladınız mı? YETER! Neyse aynı zamanda Abdül abi müstâkbel karısına yani B. 🌾 yengemize yani B. 🌾 anamıza Amerika’daki THE MUMMIES konserinde evlenme teklifi edecek kadar da ADAM gibi ADAMDIR, KRALDIR, KRAL olmak için KRALA ihtiyaç duymaz çünkü zaten kendisi KRALDIR! ULAN hanginiz evlenme teklifi için The Mummies konserini bekliyosunuz amcık HERİFLER? Hanginiz HA? Hanginiz? The Mummies konserinde evlilik teklifi etmeyen de bi zahmet kendine ben punk’ım demesin bilader. Siz siktirin gidin Çıkıntı denilen satanik/keko rap grubunun konserinde falan teklif edin, buralardan uzak durun. Hadi yavrum HADİ. Ayrıca bu adam yıllardır başına gelen türlü türlü kazalara, belalara, büyülere, türlü türlü cinliklere, kırık kollara, bacaklara, dişlere ve burkulmuş bir kalbe rağmen hâlen daha dosta güven düşmana korku salacak biçimde ayaktadır ve her şeye rağmen DAHA GÜZEL şeyler yapmak için mücadelesine devam etmektedir. Gerçek olmayan punk’lar sizi başkan yaptırmayacağız, tamam mı? Gelecek seçimlerde Çamlıca belediye başkanlığı için daha güzel bi gelecek için Goxu Ananas. Şimdi soruları okuyun bitirince de sağda solda paylaşın iki reklam olsun. Herkes bu adamı tanısın, ölmeden ve elden ayaktan düşmeden fotoğrafını çektirsin, imzasını alsın, zikir ekleyerek ibadetlerine devam etsin.

1) Ölmene 10 dakika kalsa nasıl bir oynatma listesi hazırlardın? (10 dakikayı ASLA geçmesin, eksik kalan süre olursa o kısımda ne yapacağını da anlat.)
2) Yaşama sebebin nedir? (En az 5 en fazla 10 cümle)
3) Anne ve baba kavramlarının hayattaki amacı nedir?
4) Arkaoda’da DJ’lik yapmadan yarı ünlü olmak mümkün mü? NEDEN?
5) Ölü 4 müzisyeni diriltip bir müzik grubu oluşturman istense bu grup hangi tarz müzik yapar ve kimlerden oluşur?
6) Myspace vs Bandcamp? (Tek cevap, en az 5 cümle)
7) The Raws’un “Bunu Sen İstedin”den üstün olduğu 5 özellik ve “Bunu Sen İstedin”in The Raws’tan üstün olduğu 5 özellik? (Politik cevap verme, neyse onu söyle.)
8) İstanbul’da en nefret ettiğin 2 mekan? NEDEN?
9) Yerli sahne içinde seçeceğin tek grup kalacak ve gerisi yok olacak olsa hangisini seçerdin?
10) The Raws’taki kendin de dahil her üyeyi bir renk ve bilim dalıyla eşleştir, nedenlerini açıkla.

Seneler önce bitmesi gereken bir röportaj olmasına rağmen yayınlanması için akışın bitmeyi beklettiği bir röportaj oldu. Sonradan seriye başka röportajlar eklense de serinin birinci 2. bölümü budur. Sorulara verilen cevaplara ulaşabilmek için bilinmeyen boyutlara ait varlıkların bu dünyaya yollayarak Goxu Ananas isimli projenin yaratılmasına sebebiyet veren kozmik sinyalleriyle aynı frekansa ulaşarak bilincinizi ritüelistik telepatiyle akort etmeniz gerekmektedir.