CHEKI: Şimdi öncelikle grup elemanları kimler tanıtır mısınız?
MERTCAN: Ben vokal yapıyorum, bi de gitar çalıyorum, Tarık bas çalıp vokallere katılıyo, Anıl da davulcumuz arada Ölü Köpek‘teki vokalimiz Cansu da şarkı söylüyo bizle.

CHEKI: Grup elemanları nasıl tanıştı?
MERTCAN: Ben ve Tarık 2003 yazında Foça’da tanıştık, İzmir’de yıllarca birbirimizi gördük ama hiç konuşmamıştık. Şimdi kardeş gibiyiz. Yeni davulcumuz Anıl’dır. Onla da davulcu ararken bi şekilde tanıştık. Önce Tarık tanıştı onunla.

CHEKI: İzmir’de neler yapıyorsunuz?
MERTCAN: İyi ya İzmir çok rahat bi yer, Kordon’umuz, çimlerimiz Karşıyaka’mız var. Stüdyoya pek girmiyoruz neden ben de pek bilmiyorum, Tarık zaten Eskişehir’de. Daha çok girsek iyi olur aslında.

Kilink

CHEKI: İzmir’deki punk piyasasını nasıl buluyorsunuz?
TARIK: İyi buluyorum.
MERTCAN: Bu aralar iyi epey. Bir sürü aktif grup var, konserler de baya doluyor.

CHEKI: Peki İstanbul’da bir konser verdiniz, Gerçekten çok iyi bir konser oldu. Sizin konser hakkında görüşleriniz neler, sizin için nasıl geçti konser?
MERTCAN: Güzel bi konser oldu, pek olcağını tahmin etmediğim dostluk havası da vardı, her şeyden önce eğlendik, İstanbullu arkadaşlarımızla güzel vakit geçirdik, bir sürü insanla tanıştık. Tekrar gelmek isteriz.
TARIK: İyi bi konser oldu, son çıkmak biraz kötü oldu, daha çok insana çalma imkanımız varken 100-150 kişiye çaldık.

Kilink

CHEKI: İstanbul’da bir dünya insanla tanıştınız, İstanbul dinleyicisini nasıl buldunuz?
TARIK: Daha kalabalık bi dinleyici bekliyodum konsere, İzmir’de bile son zamanlarda 250 kişinin altında konser olmuyo.
MERTCAN: İyi.

CHEKI: 2. demo’yu çıkardınız, bundan hemen önce “Ölü Köpek ve AMP Orkestrası” projeniz oldu ayrıca bikaç grupla split projeleriniz olduğunu biliyorum, bunlardan bahseder misiniz?
MERTCAN:3 AKORUN İNTİKAMI” aslında gecikti baya, davulcu sorunu filan derken bi dolu yeni şarkı yaptık bu arada eskilerinden sıkıldık. Anlayacağınız bu demoda sıkıldığımız için koymadığımız 7-8 şarkı oldu. Zaten o şekilde çıksaydı “disko şenlik 1500” olcaktı demo. Bu yayınlanmayan demoyu da bi ara çıkartmak istiyoruz. Onun dışında “ölü köpek” projesi oldu. Çok keyifli bir projeydi. Zaten Kilink konserlerinde “ölü köpek” parçalarınıda çalıyoruz, baya seviyoruz. Ayılar’la bir split işi vardı onun için Ayılar’ın kayıtlarını bekliyorduk en son. In Between split’i de yakın bi zaman içinde hazır olur. Bir de “torba var mı beyler” şarkısını da Almanya’da albümü olan bi rapçi kardeşle kaydetme projesi var. Ona da plak şirketi teklif etmiş bu işi.

Kilink

CHEKI: Ölü köpek projesi devam edecek mi?
MERTCAN: Neden olmasın? Bi 4 şarkı daha kaydedip “Ölü Köpek ve AMP Orkestrası“nı seve seve devam ettiririz.
TARIK: İyi bir proje grubu gerçekten seviyorum.

CHEKI: Sevdiğiniz diğer Türk punk grupları kimler?
TARIK: Less, Cemiyette Pişiyorum, Zibidiler, In Between.
MERTCAN: Less, Sokak Köpekleri, Cemiyet, In Between, Bozuk Para.

CHEKI: Yahu parçalarınız SÜPER! Ben bayılıyorum, nasıl yapıyorsunuz demeyeceğim de nelerden etkileniyorsunuz?
MERTCAN: Sağolasın Kerem. Ne bileyim öyle bir anda ilham filan geldiği yok, bugün şarkı yapayım diyorum sonra yapıyorum. Bazen bütün gece uğraşıyorum bi bok çıkmıyo. Söz yazarken de bulduğum akorların üzerine yazıyorum, aslında hepsi bi şeyleri anlatıyo gibi, söz yazalım şu konudan yazalım dersek bişey bulamıyorum. Hepsi çok olağan olaylar galiba, genelde o aralar bi şeyler olduysa hemen gaza gelip yazıyorum. Zor soruymuş bu.

Kilink

CHEKI: Demoda darbuka, konserde sipsi çaldınız, bunun gibi hoş yenilikler devam edecek mi?
TARIK: Bi ara kırtasiyeden aldığımız kağıt sıkıştırma borularına üflüyoduk. Süper sesler çıkıyo.
MERTCAN: Aslında akordeon olsa güzel olur bikaç şarkıda. Olur herhalde yeni şarkılarda da böyle güzellikler. Darbuka fikri denenmiş bi şeydi ama hem Musta güzel çaldı hem de şarkıya yakıştı. Sipsi çok çılgın alet, deliği az benimkinin ama konserlerde eğlenceli oluyor baya. Mesela ilk demonun birde trompetli kaydı var mesela ama onu çıkartmadık. Rüzgar diye bi kız çalmıştı, hiç çalışmadan girdik stüdyoya, kız üfledi bi çaldık. Sonra beğenmedik ama o kaydı beğenen de oldu baya. Mesela “REC” dergisinin ilk sayısında bizim ilk demo “Sahibinin Sesi” kritiği vardı. Bi şekilde ellerine trompetli kayıt geçmiş. Çok beğenmişler atonal sololar süper falan bi şeyler yazıyordu.

Punkerland

CHEKI: Gruba ne tür eleştiriler geliyor?
MERTCAN: Son zamanlarda hep iyi eleştiriler aldık. Bu da bizi daha çok gaza getiriyor.

CHEKI: Yabancı gruplarla ya da dinleyicilerle etkileşim işini düşünüyor musunuz? İngilizce besteler düşünüyo musunuz?
MERTCAN: Yabancılarla etkileşim pek düşünmedik aslında, olsa iyi olur tabi. İngilizce şarkı yaparız belki ama aynı keyfi alcağımızı zannetmiyorum. Bi ara 2 tane İtalyanca şarkı yapmıştık. Eğlenceliydi onlar hatta “questa ragazza” demoda olcaktı ama o da dışarda kalan parçalardan oldu.

Punkerland

CHEKI: İlerdeki projeler neler?
MERTCAN: Şarkılara devam, bol bol konser olsun. Bikaç güzel proje var aslında onlarda kesinleşince zaten duyururuz, şimdi burdan kesinleşmeden söylemeye gerek yok. Bir tane “işte boyoz işte gevrek” diye bir compilation yapmayı düşünüyoruz. Sadece İzmirli Punk-HC-Rap-Hiphop grupları falan olcak. Gerçekleşirse güzel olur.

CHEKI: Punkerland’in desteğini arkanızda hissedip geleceğe daha umutla bakıyor musunuz?
MERTCAN: Punkerland güzel site, distrosu, mp3 bölümü, yerli gruplara desteği çok güzel şeyler.
TARIK: Hoş bi site, üye sayısı da gitgide artıyo. Site yapcaktın olm bize.

Punkerland

CHEKI: Son olarak eklemek istediğiniz bi şeyler var mı?
TARIK: İzmir güzelleşiyo günden güne, bu arada “LESS“in tekrar kurulmasından çocuklar kadar mutluyum.
MERTCAN: Yerli gruplara destek diyorum. Aklıma başka bir şey gelmiyor şimdilik.

Makbuz Productions‘ın bu nadide röportaj için hazırlamış olduğu özel video için buraya tıklayabilirsiniz. (Videoda başlığa 2004 yazılmış ama doğru sene 2005’tir.)

“punkerland.com”da 2005 yılında Cheki tarafından gerçekleştirilmiş Kilink röportajı tozlu modemlerden çıkartılarak gelecek nesillere aktarılmak adına iyileştirilerek yeniden yayınlanmıştır.