Pogo’nun konser sırasında eğlenmenin ve içsel rahatlamanın bir göstergesi olarak ortaya çıkmış bir dans türü olduğunu unutmamalıyız. Pit savaş alanı gibi görünse de, görünüş aldatıcı olabilir. Peki her zaman bu dans bir barış ortamında mı yapılıyor? Tabii ki de HAYIR! Kimi zaman punk rock’ı ananızı avradınızı sırayla sikip bırakmak ve çöp kutusu tekmelemek gibi “gösterişçi” davranışlardan ibaret sanan kişiler bu eğlence ortamını sabote etmektedir. Niye sabote etmektedir? Çünkü PANKRAWK böyle bir şeydir” arkadaşınızın halısına sıçmanız sizden beklenir. Şimdi saldırganlığı bir kenara bırakıp sizlere sadece 3 adımda nasıl insanları rahatsız etmeden bu dansı icra edebileceğinizi açıklayacağız.

ADIM 1: DOĞRU ŞARKIYI BEKLEYİN

Olabilecek en basit adımla başlıyoruz. Mekana geldiniz. Konser alanına girmek için parayı ödediniz. Girdiniz. Girdikten sonra müzik gruplarının hiçbir şey kazanmaya hakkı olmadığı için yanınızdaki arkadaşınızla birlikte cüzi bilet fiyatına söylendiniz. Artık verdiğiniz paranın hakkını almak üzere doyasıya eğlenceli bir gece geçirmek istiyorsunuz. Tam burada en sık yapılabilecek hatalardan biri “WÜLE PARA WERMİŞEW EĞLENEMEYECEHMİYİEAXXAZZ” diyerek insanlara tekme tokat dalmaktır. ANCAK HAYIR! Oraya herkesin eğlenmek üzere geldiğini iyice realize ettiniz. Yolda gelirken şarkılarını mırıldandığınız, o çok sevdiğiniz grup artık sahnede ve konser başladı. Artık sözleri, doğru çalımı, ses sistemini tamamen siktir edip kendinizi akışa bırakma vaktiniz geldi. Yani bu noktadan sonra çalınacak tüm şarkılar “doğru şarkıdır.”

ADIM 2: AZAMİ KİŞİ SAYISININ OLUŞMASINI BEKLEYİN

Konser başladı fakat o da ne? Herkes yerinde sayıyor. Tiyatro ortamındaymışsınız gibi bir sakinlik mevcut. Kimse kıpırdamamakta ve bir konserde olabilecek en kötü crowd’ın ortasında olduğunuzu fark ettiniz. Bu tuhaf durumu halen bilim dünyası açıklığa kavuşturabilmiş değil. Çünkü bazen sahnedeki grup her ne kadar büyük bir kitleye sahip olursa olsun, konser son derece düşük enerjiyle başlayabiliyor ve hatta çok uzun bir süre böyle devam edebiliyor. Bunun o an sahnede çalan insanlara ne kadar kötü bir enerji verdiğini düşünmek bile istemiyorum. Bilim dünyası, her ne kadar bu durumu anlaşılmaz olarak kabul etmiş olsa bile tahminimiz o ki, büyük ihtimal crowd’ın ateşleyici görevini üstlenecek elemanları eksik kalmış olabilir. Peki bu durumda ne yapmalı? Ateşleyiciliğe mi soyunmalı? Kısmen evet. Konsere gelen bir arkadaş grubuysanız, gerizekalı bir şaka anlayışına sahip değilseniz, bunu yapabilirsiniz. Birbirinizi ittirerek ufak bir ateş yakabilir, sonrasında diğer izleyicilerin de katılmasıyla bunu koca bir aleve döndürebilirsiniz. En önemli nokta zamanlama ve iyi organize olabilmek.

ADIM 3: İTTİRİN, VURMAYIN!

“İyi ki gelmişiz” denilebilmesi adına en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en en önemli adıma geldik sırada. İşte tam bu noktada yazının konusu olan amına koyduğumun mal ordularıyla ayrı düşülmekte. Bu dans ittirerek mi yapılır birbirinize vurarak mı? Buraya kadar okuduysanız ve halen “vurulacak tabi pankrak budur” diyorsanız sizin ben aklınızın çeperini sikeyim. Ama tabii ki takdir size ait. Şu noktadan sonra az buçuk eğitimden geçmiş şekilde hissediyorsanız, bir numaralı seçenek olan “ittirmeyi” seçin. Emin olun dalyarrak gibi davranmayarak da eğlenebilirsiniz.

ADIM 4: BİREYLERİ TACİZ ETMEYİN!

ULAN ŞEREFSİZLER! Zaten boktan da kötü bir coğrafyada yaşıyoruz, insanlar neyi sevse ellerinden söke söke alınıyor, bütün mekanlar, oluşumlar, otoriteler ve hatta yolda yürüyen insanlar bile TOKATLAMAK istiyor, SİKMEK istiyor. Yani şuradan acıkınca siktir olup gidip börekçiden patatesli börek almak istiyoruz. Satıcı kişisi istenen fiyata göre porsiyon ayarı yapmak üzere tartıya koyuyor bir parça böreği. Gözümüzün içine bakıyor ki başka yere bakalım da bir parça böreği çaktırmadan alıp daha az porsiyon verip GÖTTEN SİKMEK için. Yani durumlar böyleyken, gerçekten normal normal yaşayan insanlar bütün art niyetlerden, bütün sikten soktan uzakta sakinleşmek, eğlenmek, huzur içinde bir şeyler dinlemek istiyor. Bre amına koyduğumun tacizcisi, seni ben büyütüp bugünlere getiren tüm sorumluların da o an o mekana alanında ta soyunu sopunu sikeyim tamam mı? Eğer kalabalıktan yararlanıp tacize kalkışırsanız, meydan dayağı yer ve ölürsünüz. “Kafam güzel kendimde değilim” ayağını çekmeyin, daha pis sikerler. Biz ekip olarak yemin içtik buna.

Ayrıca sevgili insanlar, taciz yaşamanız durumunda tüm etkinliği durdurup sahneye çıkarak buna müdahale edilmesini isteme hakkınız vardır. Lütfen bu hakkı kullanın.

*BONUS: DOĞRU STAGE DIVE HAYAT KURTARABİLİR

“Unutmayın, zamanında yapılan stage dive’lar sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir.”

Gördüğünüz gibi, her şey son derece açık, net ve böylesine bir yazı yazmaya gerek bile kalmayacak kadar kolay. Peki madem kolaydı niçin aranızdaki bazı HIRTOLAR halen işi kavga boyutuna götürüyor?

Uzun ve sağlıklı yaşamlar dilerim.