Cemiyette Pişiyorum’un 2 sene önce ortalıklardan kaybolan dalyan gibi delikanlısı Tolga Can Saygılı beyefendi ile “Şimdi Ne Sik Yapıyorlar?” serimizin çok keyifli 2. röportajını gerçekleştirdik. Kendilerinden CAYIR CAYIR hesap sorduk. Rotting Scene merkez karargahı hayırlı okumalar diler.

1) Flört grubuyla aranızdaki münakaşanın asıl sebebi nedir?

Bu konunun detaylarını ilk ağızdan Ali Trak arkadaşımız anlatsa daha uygun olur.

Ali Trak:

…bi gün gene mimarlık çatı atölyeden dama çıkmışız…sanıyorum bahar şenliklerinde(emin değilim)..içiyoz işte şarap-marap var..muhabbet..benim daha okulda ikinci-üçüncü senem..ya 99-00 ya da 00-01 eğitim yılı hatta belki 01-02 , işte msü’nün şenliklerinin bütün bir hafta içi sürdüğü ve hatta açılış-tanışma partilerinin fındıklı’da yapıldığı yıllar,neyse..ozanla muhabbet ediyoruz, müzik falan..”grubun var mı bu aralar?” gibisinden bişey sordu..eski grubumu falan biliyodu..”çalıyon mu kimseyle?” diye sorunca “yaa var işte birileri..bi kaç deniyoruz şimdi” falan dedim; o sıralarda ali ve tolga ile tanışalı bi kaç sene olmuş..öyle bi kaç prova falan denediydik..ama tuşemi çok zayıf buldulardı olmadı..neyse “var birileri” falan dedim..grubun adını sordu..dedim “cemiyette pişiyorum“…hayran kaldı, baya öforik bi şekilde cp’nin ne kadar güzel bi isim olduğunu falan söyledi.. “bu addan çok güzel şarkı çıkar“dedi…bi kaç ay sonra..kulağıma ilişti bi yerlerden…dedim “aha zıştık” çünkü tolgaların hiç bi boktan haberi yok..anlatsam mı anlatmasam mı falan derken kaldı öyle…zaten de nadiren görüşüyoduk…anlatmadım….sonra bi ara denk geldiğimizde anlattım yukardaki hikayeyi..bela okudular bana.

2) Türkiye punk hazinesine kattığınız sivrisinek vokal tekniği bilinçli olarak mı yoksa bilinçsizce mi ortaya çıktı? Bu vokal tekniğinin sırlarını geri zekalıya anlatır gibi anlatır mısınız?

Bahsettiğiniz şey ses rengiyle alakalı bir durumsa bir şey diyemeyeceğim ama kastedilen vokal tonundaki tizlikse, teknik bir hatadan kaynaklanıyor. Özellikle eski kayıtlarda vokalin bas frekansları kayıp. Ses o yüzden tiz duyuluyor. Ekolayzır hatası diyelim. Bilinçli yapılmadı. Yalnız bana özgü bir durum olduğunu sanmıyorum. Özenilmeden yapılan kötü punk kayıtlarında olan standart bir durum.

3) Ali’yle nasıl tanıştınız?

Beyoğlu Anabala Pasajı’nda Sahaf Cevdet’in dükkanında tanıştık diye hatırlıyorum. Hatta Cevdet Abi tanıştırmıştı. Grup kuracaklarmış ama eleman eksikmiş. Ben de geçici olarak yardımcı olurum demiştim. Öyle başladı işte hikaye.

4) Son yıllarda Cemiyette Pişiyorum için konser kaşesi olarak 5 bin lira + Holosko ile sıcak, vegan ve konforlu otel isteklerinizin olduğu doğru mu? Bu istekler punk ve anarşi muhabbetine sığar mı? Ayıp değil mi?

Doğru değil fakat ücretsiz çıktığımız onlarca konser ayıp değilse bunlar neden ayıp olsun? Bahsedilen punk anarşi muhabbeti her neyse, bazı tabularını yıkmak gerek. Mekanlar eşek yüküyle para kaldırıyor milletin sırtından. Yanlış noktaya parmak basıyorsunuz. Bizim de emeğimiz ve stüdyo, alet edevat masraflarımız var. Onları da aradan çıkartmak zorundayız. Bu iş, hobi olarak yapmak için çok masraflı artık. Siz kendinize saygı duymazsanız, başkaları hiç duymaz. Ayrıca hatırladığım en pahalı Cemiyet konser bileti 20 TL idi. Bu miktarı dilenciye verseniz dayak yersiniz.

Tolga Can Saygılı Cemiyette Pişiyorum'la sıcak yakınlaşmalar içindeyken.

5) Uzun zamandır ortalıkta yoksunuz, şimdi ne sik yapıyorsunuz?

Bir süreliğine İstanbul’dan kaçtım. Gelecek 10 yılın altyapısını hazırlıyorum her anlamda. Müzikle ilgili Cemiyet dahili ve harici planlarım var. Zamanı gelince detay paylaşacağım. Instagram’da “tolgacansaygili” profilinden göz atabilirsiniz.

6) Kocaeli nasıl?

Tipik yavşak muhafazakar zevksizliğinin tüm örneklerini barındırıyor. Kaçacak sessiz sakin yerleri biliyorsanız sorun yok. Yükseklerde güzel yerler var. Değirmendere de fena değil. Günlük sabah yürüyüşümü yaptıktan sonra zorunda kalmadıkça dışarıya çıkmadan home ofis düzeneğimde işime gücüme bakmaya çalışıyorum. İstanbul’a yakın olması bir avantaj. Sıkılınca kısa süreli kaçabiliyorum.

7) Nirvana - “Fecal Matter” kasetinin Türkiye’deki tek orijinal kopyasının dayınıza ait olduğu doğru mu?

Bunlar hassas konular. Fazla kurcalamamak lazım. Olan var, olmayan var!

8) Başlarda tamamen çiğ ve özgürce sözler yazarak bütün iç dünyanızı şarkılara dökmenize rağmen daha sonra gelen yoğun baskılara boyun eğerek sözleri “na-cinsiyetçi” sözlerle değiştirmeniz içinize sindi mi?

ilk başlarda da cinsiyetçi olsun diye yazılmamışlardı zaten ama bunu insanlara anlatamazsınız. Herkes pek bir alıngan. Ne yaşandıysa o yazıldı. Baskılardan ziyade can sıkıntısından değiştirdiğim yerler oldu. Ama bazı konserlerde orjinal şekilde söylemeye devam ediyoruz. O anki ruh halimize bağlı.

9) Sahnedeki boktanlıkların düzelmesi için çözüm önerileriniz nelerdir?

Boktan mekanlarda çalmamak.

10) Kalan ömrünüzü nasıl geçirmeyi amaçlıyorsunuz?

Planlarımı hayata geçirmeye odaklanacağım. Çok fazla şarkı birikti. Bunlar zamanla psikolojik baskı unsuruna dönüşüyor. Elden çıkartmak lazım. Yoksa delirme tehlikesi var.